Skip to content

W Warszawie wystawiono 100-milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie

100-milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza w Warszawie w Centralnym Szpitalu Klinicznym. Dokument został wystawiony pod koniec czerwca 2019 r. W sumie od początku roku wystawiono już 100 mln e-ZLA.

Szeroko rozumiana cyfryzacja jest dziś elementem łączącym wszystkie obszary sektora usług publicznych i komercyjnych – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przypomnijmy, że lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016 r.

Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha w Warszawie wystawił swoje 100-milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA).

To kamień milowy dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Od lat jesteśmy świadkami przemian w komunikacji i rozwoju technologicznym. Trudno sobie wyobrazić świat bez smartfonów, e-maili czy Internetu. Dziś szeroko pojęta cyfryzacja jest elementem łączącym wszystkie obszary usług publicznych i komercyjnych. ZUS Warszawa jest w czołówce tych zmian, a sukces projektu e-ZLA dobitnie o tym świadczy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przypomnijmy, że lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016 r. Przez prawie trzy lata równolegle funkcjonowały papierowe i elektroniczne L4. Jednak od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiają już tylko elektroniczne.

Lekarz podpisuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego.

Lekarz przesyła e-ZLA elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA, bez podawania numeru statystycznego choroby.

Informację tę otrzymuje również osoba ubezpieczona (np. pracownik), która ma swój profil na PUE ZUS (z platformy tej korzysta już 10 mln osób).

 

3 komentarze

 1. Grzesiek
  20 czerwca 2022 @ 09:51

  Wspaniale jest zobaczyć 100-milionowe zwolnienie lekarskie wystawione w Warszawie.

  Jest to oznaka zdrowej siły roboczej i zdrowego miasta, które się rozwija i prosperuje. Jestem dumny z pracy, jaką wykonaliśmy z naszymi partnerami, aby to umożliwić.

 2. Ola
  20 czerwca 2022 @ 09:53

  Super, że 100-milionowe zwolnienie lekarskie zostało wystawione w Warszawie. Jest to świadectwo ciężkiej pracy włożonej w tworzenie miasta, w którym ludzie mogą żyć, pracować i rozwijać się.

 3. Karol
  20 czerwca 2022 @ 09:54

  Ja to się cieszę, że ten kamień milowy został osiągnięty po zaledwie kilku miesiącach działalności, a my nie moglibyśmy być bardziej szczęśliwi. Mamy nadzieję, że ten kamień milowy świadczy o tym, jak bardzo nasi klienci cenią i doceniają nasze usługi.

Dodaj komentarz