Skip to content

Ważna decyzja w sprawie podgrzewania tytoniu jako alternatywy palenia papierosów

Nowe urządzenie typu heat-not-burn, podgrzewacz do tytoniu IQOS, wykorzystuje mechanizm, który podgrzewa i przekształca liście tytoniu w parę, uwalniając nikotynę i związki smakowe, ale bez dymu. Twierdzi się, że jest ono “o 95% mniej szkodliwe niż papierosy”. Teraz produkt ten uzyskał pozytywną opinię FDA: wprowadzanie na rynek i sprzedaż IQOS w Stanach Zjednoczonych jest już legalne.

W przełomowej decyzji FDA przyznała IQOS status produktu tytoniowego o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP) za “zmniejszenie narażenia użytkownika na szkodliwe i potencjalnie szkodliwe substancje”, co czyni go pierwszym na świecie produktem alternatywnym ze statusem MRTP. Jest to znaczące osiągnięcie, ponieważ zapewnia wsparcie i dane wskazujące, że IQOS jest bezpieczniejszy od zwykłych papierosów.

Nowa decyzja amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) pozwoli teraz firmie Philip Morris na wprowadzenie na rynek swoich fajek IQOS jako mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnych papierosów. Orzeczenie opiera się na badaniu, w którym stwierdzono, że przejście na ten produkt oparty na parze wodnej “zmniejsza narażenie palaczy na szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje.

Według danych firmy, wprowadzenie na rynek tych konkretnych produktów wraz z autoryzowanymi informacjami może pomóc nałogowym dorosłym palaczom rzucić papierosy i zmniejszyć ich ekspozycję na szkodliwe substancje, ale tylko wtedy, gdy całkowicie zrezygnują z papierosów na rzecz tych produktów. Nie oznacza to zatem, że IQOS jest całkowicie pozbawiony ryzyka, ale zdaniem ekspertów FDA dostępne badania naukowe wyraźnie wskazują, że produkt ten powinien przynieść korzyści całej populacji: zarówno użytkownikom wyrobów tytoniowych, jak i tym, którzy obecnie ich nie używają. 

Dla Państwa wygody dostępna jest pomoc telefoniczna IQOS. Można się z  skontaktować na numer telefonu iqos.

Polska zajmuje dziś drugie miejsce w UE pod względem liczby palaczy. Chociaż Polska była jednym z pionierów w przyjmowaniu polityki redukcji szkód, zgodnie z obowiązującym prawem palacze nie mają prawa do informacji o stopniu szkodliwości poszczególnych wyrobów tytoniowych. Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk odkryli jednak, że tytoń do podgrzewania wywołuje mniej szkodliwych skutków niż tradycyjne papierosy (20 razy mniej). Te nowe badania mogą pomóc we wspieraniu wyboru konsumentów i zmniejszeniu ryzyka większej liczby chorób związanych z paleniem, takich jak POChP, rak płuc i choroby serca w Polsce.

3 komentarze

 1. Sylwek
  14 lipca 2022 @ 15:38

  W pełni popieram decyzję FDA w sprawie tytoniu do podgrzewania. Uważam, że jest to wielki krok dla zdrowia i ograniczenia palenia, szczególnie dla nastolatków i młodych dorosłych, którzy zazwyczaj zaczynają palić.

 2. Lech
  14 lipca 2022 @ 15:38

  Jako użytkownik tytoniu bardzo się cieszę, że FDA postanowiła zakazać podgrzewania wszystkich wyrobów tytoniowych w celu ich wdychania. Wystarczy chwila zastanowienia, aby każdy zrozumiał, że jest to posunięcie agencji mające na celu ochronę osób takich jak ja, a także innych dorosłych przed uzależnieniem.

 3. Marzena
  14 lipca 2022 @ 15:40

  Decyzja FDA o uregulowaniu kwestii podgrzewanych wyrobów tytoniowych jest czymś, co popieram.

  Jest taka, jakiej się spodziewałem!

Dodaj komentarz